Lider lepszy od lidera!

Czwarte zwycięstwo z rzędu zanotowały koszykarki Panattoni Europe Lidera Pruszków. Pruszkowianki przywiozły dwa punkty z Gdańska, gdzie pokonały przewodzący w Grupie A zespół Uniwersytetu Gdańskiego 56:62. W barwach Lidera zadebiutowała Agata Szczepanik, dokładając do końcowego rezultatu swoją „cegiełkę” w postaci 8 punktów i 7 zbiórek.

Jedenasta kolejka była kończącą pierwszą część rundy zasadniczej, a AZS Uniwersytet Gdański pozostawał ostatnim rywalem z którym w tym sezonie jeszcze nie graliśmy o ligowe punkty. Finalista rozgrywek z poprzedniego sezonu nie daje swoim fanom powodów do narzekań i obecnie również znajduje się w czubie tabeli. Do minionej kolejki AZS UG prowadził w tabeli grupy A z bilansem 8-1 tuż przed Politechniką Gdańską. Jedynie Mon-Pol Płock zdołał znaleźć sposób na grę zespołu trenera Włodzimierza Augustynowicza, wygrywając na Pomorzu 68:83.

Nasi przeciwnicy w ostatnich latach przyzwyczajają do swojego wysokiego poziomu i walki do ostatnich minut. Tak też było w ubiegłą sobotę, a przekonali się o tym wszyscy Ci, którzy tego dnia przybyli na halę przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Wszystko zaczęło się jednak od trafienia Marzeny Marciniak, która rzutem z dystansu otworzyła wynik spotkania. Później z celnością było już gorzej, za to kolejne trafienia zaliczały koszykarki z Gdańska i to one objęły wkrótce prowadzenie. Trzy minuty przed końcem do remisu 12:12 doprowadziła Magdalena Wojdalska. Po jej trafieniu wynik stanął w miejscu. Sytuację starała się poprawić Agata Szczepanik, która pod koniec kwarty weszła z ławki, ale jej pierwsze dwa rzuty nie zamieniły się na zdobycz punktową zespołu. Okres bez punktów zakończyły wreszcie gdańszczanki i to one schodziły z boiska z dwupunktową przewagą.

Druga część znów rozpoczęła się od trafienia za trzy punkty dla Lidera. Prowadzenie trwało krótko, gdyż kolejna akcja przyniosła punkty po drugiej stronie boiska i nasz zespół znów musiał gonić rywali. Na 18:17 trafiła Szczepanik, ale potem seria gospodarzy sprawiła, że z jednego punktu przewagi rywali zrobiło się już 13 oczek. Po drugiej tego dnia trójce Kariny Szczurewskiej, która początkowo sprawiała wrażenie jakby nie przejmowała się zbytnio naszą obroną, było 30:17 dla UG. Był to pierwszy i ostatni dzwonek ostrzegawczy, którego Liderki nie zlekceważyły. Do końca kwarty pruszkowianki nie pozwoliły na kolejne punkty ze strony gospodarzy, za to same poprawiły swoją skuteczność w ataku. Siedem z dziewięciu punktów zdobytych do końca drugiej kwarty było autorstwem Moniki Bieniek, dzięki czemu na przerwę „żółto-czerwono-niebieskie” schodziły z czterema punktami straty do akademiczek.

Liderki pilnowały by po przerwie nie przydarzyła się już historia z poprzedniej odsłony. Po trzech minutach gry w trzeciej kwarcie objęliśmy prowadzenie 32:33, ale to kolejne trafienie Agaty Szczepanik otworzyło serię pozwalającą wreszcie odskoczyć przeciwniczkom. AZS długo nie był w stanie przełamać obrony pruszkowskiego zespołu, co pozwoliło dowieźć do końca kwarty sześć punktów przewagi.

Ostatnia część rozpoczęła się od trafień Liderek, które znów miały 10 punktów przewagi. Odpowiedziała na nie Szczurewska, jednak z ponowieniem tego, na nasze szczęście, było ciężej. Przewaga Lidera powoli rosła i po trafieniu Olivii Szumełdy-Krzyckiej było 44:60. Taki komfort w połowie ostatniej kwarty podziałał usypiająco na nasz zespół i w ostatnich minutach inicjatywę przejęły gdańszczanki. Z dystansu celnie rzuciła Karolina Formella, a 60 sekund później powtórzyła swoje dokonanie. Agresywna obrona w końcówce wybiła z rytmu Liderki, które nie mogły skończyć swoich akcji bądź kończyły się one stratą. Na dwie i pół minuty przed końcem wydawało się, że przeciwniczki są „w gazie” i mogą jeszcze pokusić się o sprawienie niespodzianki, ale ich pogoń w decydujących momentach wyhamował brak skuteczności w ataku. 25 sekund przed końcem meczu Angelika Kuras po akcji 2+1 zmniejszyła stratę do sześciu oczek, jednak na więcej zabrakło im już czasu. Lider pokonał na wyjeździe AZS Uniwersytet Gdański 56:62.

AZS Uniwersytet Gdański   56 : 62   Panattoni Europe Lider Pruszków
(14:12,16:14,12:22,14:14)

LIDER: Olivia Szumełda-Krzycka 14, Monika Bieniek 9, Marzena Marciniak 9, Katarzyna Sobczyńska 9, Magdalena Wojdalska 9, Agata Szczepanik 8, Kinga Piędel 2, Katarzyna Szyller 2, Weronika Dąbrowska 0, Alicja Minczewska 0

AZS: Karina Szczurewska 15, Karolina Formella 11, Angelika Kuras 9, Jastina Kosalewicz 8, Marta Cieślicka 8, Żaneta Szczęśniak 4, Kinga Bączek 1, Paulina Kuras 0

Następny mecz

PTS Lider Pruszków Panattoni Europe Lider Pruszków

:

Politechnika Gdańska Politechnika Gdańska
FINAŁ 1LK - 2 mecz 28 kwietnia 2018 godz. 18:00 hala >>ZNICZ<< ul. Bohaterów Warszawy 4 Pruszków