Nerwowy koniec sezonu zasadniczego

Wygraną Lidera zakończył się ostatni mecz rundy zasadniczej, w którym podejmowaliśmy u siebie AZS UG. Liderki szybko objęły prowadzenie i z każdą kwartą nasza przewaga rosła. W połowie ostatniej części wydawało się, że wygrana jest formalnością, ale zryw gdańszczanek w końcówce niemalże przekreślił wszystkie nasze starania z poprzednich odsłon. Pruszkowianki ostatecznie obroniły się i wygrały 70:68.

Mecz w Pruszkowie, tak jak w Gdańsku, rozpoczął się celną trójką dla „żółto-czerwono-niebieskich”, jednak tym razem nasz zespół nie dał sobie odebrać prowadzenia w kolejnych akcjach. Przeciwniczki starały się wykorzystywać momenty w których nie zdobywaliśmy punktów. Po jednym z nich i lay-upie Kariny Szczurewskiej na tablicy mieliśmy wynik po 9, ale po kilkunastu sekundach tym samym odpłaciła się przeciwniczkom Magdalena Wojdalska. Niedługo wynik podwyższyła jeszcze Agata Szczepanik. Koszykarki AZS-u zdołały zmniejszyć różnice do dwóch oczek. Kolejne ich próby przerwała syrena kończąca pierwszą kwartę spotkania.

Wynik meczu w drugiej kwarcie znów otworzyły pruszkowianki. Celne rzuty zza łuku Kingi Piędel i Weroniki Dąbrowskiej pozwoliły odskoczyć przeciwniczkom, które dopiero po czterech minutach gry zdobyły swoje pierwsze punkty. Pod koniec kwarty AZS jednak zdołał się zbliżyć do nas na dwa oczka. Wyrywające się spod kontroli spotkanie uspokoiła druga w tej kwarcie trójka Dąbrowskiej. Gdańszczanki jeszcze przez kilkadziesiąt sekund próbowały odpowiedzieć, ale ich próby nie powiodły się i na przerwę Liderki schodziły z pięciopunktową przewagą – 29:24.

Początek drugiej połowy przypominał wydarzenia sprzed kilkunastu minut. Koszykarki Uniwersytetu Gdańskiego bezskutecznie starały się zmniejszyć stratę do Liderek. Po prawie sześciu minutach gry pierwszy punkt powędrował na konto przeciwniczek za sprawą Pauliny Kuras. Do tego momentu pruszkowianki zdążyły jednak zdobyć dziesięć punktów, więc zmniejszenie przewagi nie stanowiło już w tamtym momencie zagrożenia. Po przełamaniu się gdańszczanek, pozostała część kwarty toczyła się już na zbliżonym poziomie. Na koniec trzeciej odsłony przewaga Lidera wynosiła 17 punktów.

Pierwsze punkty w czwartej kwarcie zdobyła w naszym zespole Olivia Szumełda-Krzycka. Ta sama zawodniczka pięć minut później podwyższyła prowadzenie na 67:47. Przewaga zaczęła jednak topnieć w ostatnich pięciu minutach. Dwie i pół minuty przed końcem meczu serię gości przerwała Alicja Minczewska, ale już po kilkunastu sekundach z dystansu trafiła Kinga Bączek zmniejszając stratę do 10 punktów. W ostatnich minutach ważnym punktem drużyny UG stała się Jastina Kosalewicz, która w ciągu ostatnich 30 sekund zdobyła siedem punktów. Po jej ostatnim trafieniu 12 sekund przed końcem było już tylko 69:68. Przeciwniczki, aby mieć jeszcze szansę na oddanie rzutu musiały uciekać do faulu. Na linii rzutów osobistych stanęła Marzena Marciniak, która wykorzystała pierwszy z dwóch rzutów. Po zbiórce AZS miał jeszcze piłkę w rękach, ale „rzut rozpaczy” nie zmienił już wyniku.

Najlepiej punktującą Liderką okazała się Olivia Szumełda Krzycka, zdobywczyni 18 punktów. Po 9 punktów uzyskały Weronika Dąbrowska, Katarzyna Szyller oraz Magdalena Wojdalska. Dla zespołu Uniwersytetu Gdańskiego najwięcej punktów zdobyły Jastina Kosalewicz (14 pkt) oraz Karolina Formella (12 pkt).

Panattoni Europe Lider Pruszków 70:68 AZS Uniwersytet Gdański
(13:11, 16:13, 22:10, 19:34)

LIDER: Olivia Szumełda-Krzycka 18, Weronika Dąbrowska 9, Katarzyna Szyller 9, Magdalena Wojdalska 9, Marzena Marciniak 8, Agata Szczepanik 6, Kinga Piędel 5, Alicja Minczewska 4, Marta Mistygacz 2, Monika Bieniek 0, Katarzyna Sobczyńska 0

AZS: Jastina Kosalewicz 14, Karolina Formella 12, Paulina Kuras 10, Angelika Kuras 9, Marta Cieślicka 8, Żaneta Szczęśniak 6, Kinga Bączek 5, Karina Szczurewska 4