Nowy rok zaczynamy od zwycięstwa

Lider odniósł w Gdyni swoje szóste wyjazdowe zwycięstwo, ale gra naszego zespołu po świątecznej przerwie pozostawiała sporo do życzenia. Niefrasobliwość w grze, głównie w pierwszej kwarcie, miała duży wpływ na obraz tego pojedynku w kolejnych odsłonach. Pogoń za rywalem zakończyła się jednak powodzeniem – Lider pokonał w Gdyni VBW GTK II 65:72.

Ktoś, kto nie śledzi na bieżąco rozgrywek, mógł mieć w sobotę problem ze wskazaniem drużyny zajmującej drugie oraz dziewiąte miejsce w tabeli. Nasza gra w początkowej fazie funkcjonowała ospale i niedokładnie. Gdynianki z dużą  łatwością zdobywały kolejne punkty, często po akcjach 2+1. W zespole GTK szczególnie widoczna była 17-letnia Zuzanna Kulińska, która zakończyła tę kwartę z dziesięcioma punktami. Po zaledwie czterech minutach miejscowe prowadziły już 13:2 i nawet czas, o który poprosił trener Jacek Rybczyński nie wpłynął znacząco na poprawę gry zespołu. Wynik po stronie Lidera ruszył się dopiero w momencie, gdy gdynianki przekroczyły limit fauli i po ich kolejnych przewinieniach pruszkowianki były wynagradzane rzutami osobistymi. Wciąż jednak daleko było nam było do rywalek, które na dwie minuty przed końcem pierwszej odsłony prowadziły już 24:9. Dopiero w końcówce, wykorzystując błędy kroków oraz złe podania, Liderkom udało się zejść poniżej granicy 10 punktów. Trafienie Kingi Piędel ustaliło wynik pierwszej kwarty – 24:15.

Po wznowieniu w drugiej części, „żółto-czerwono-niebieskie” starały się kontynuować serię, którą zapoczątkowały jeszcze przed przerwą. Trener posłał do gry debiutującą w barwach Lidera Martę Mistygacz, z pomocą której gra zaczynała wyglądać obiecująco. Po czterech minutach wspólnych wysiłków zespół z Gdyni zdawał się być już zasięgu. Kolejne akcje nie przyniosły jednak zmiany prowadzenia, za to będące pod presją przeciwniczki skutecznie ratowały się rzutami z dystansu. Za pierwszym razem, po trafieniu Olivii Szumełdy-Krzyckiej, kiedy Liderkom udało się zbliżyć do rywalek na punkt (30:29), swój zespół z opałów wyciągnęła Marta Marcinkowska. Trzy minuty później pruszkowianki doprowadziły do remisu po 37, jednak i tym razem los tylko przez chwilę nam sprzyjał. W odpowiedzi Dominika Stefańska celną trójką przywróciła prowadzenie swojej ekipie. Liderki szybko chciały przenieść walkę pod drugi kosz, lecz pośpiech w tym wypadku okazał się złym doradcą. Nieprecyzyjne podania stały się łatwym łupem gdynianek, które w ostatnich 60 sekundach wypunktowały naszą drużynę. Kolejne trafienie zza łuku Stefańskiej zakończyło pierwszą połowę wynikiem 47:39.

Trzecia kwarta zakończyła się wyraźną wygraną Liderek 11:24, ale przez większość czasu na prowadzeniu utrzymywały się koszykarki VBW GTK. Lider znów rozpoczął kwartę od serii, która tym razem przyniosła przełamanie przeciwniczek i krótkotrwałe prowadzenie. Chwilę później gdynianki odzyskały je, ale praktycznie do końca utrzymywał się wynik bliski remisowi. W trzeciej części rozstrzelała się Olivia Szumełda-Krzycka, która teraz już nie tylko z półdystansu, ale też z obwodu karała przeciwniczki celnymi trójkami (6/8 za 3 pkt) . W końcówce pruszkowianki wykorzystały przedłużający się okres bez punktów dla GTK i ponownie objęły prowadzenie, którego w ostatniej kwarcie już nie oddały.

Względem poprzednich części ostatnia kwarta nie zadowalała pod względem punktów oraz tempa. Można to jednak przypisać rosnącemu po obu stronach zmęczeniu, gdyż długo utrzymujący się na styku wynik wymagał dużego nakładu sił i koncentracji. Część zawodniczek musiała także uważać w obronie ze względu na liczbę fauli. Z tego powodu udział musiały przedwcześnie zakończyć Marta Mistygacz, a u rywali Jowita Ossowska. Mecz w Gdyni zakończył się zwycięstwem Liderek 65:72.

VBW GTK II Gdynia 65 : 72 Panattoni Europe Lider Pruszków
(24:15, 23:24, 11:24, 7:9)

Gdynia: Zuzanna Kulińska 16, Dominika Stefańska 13, Marta Marcinkowska 10, Jowita Ossowska 9, Karolina Stawińska 9, Karolina Hogendorf 6, Małgorzata Byczkowska 2, Joanna Maryniewska 0, Alicja Płotka 0

LIDER: Olivia Szumełda-Krzycka 30 (6/8 za 3), Marta Mistygacz 9, Alicja Minczewska 7, Kinga Piędel 6, Katarzyna Szyller 6, Magdalena Wojdalska 5, Marzena Marciniak 4, Weronika Dąbrowska 3, Monika Bieniek 2, Katarzyna Sobczyńska 0

Następny mecz

SMS PZKosz II Łomianki

:

PTS Lider Pruszków Panattoni Europe Lider Pruszków
1 Liga Kobiet - IV kolejka 20 października 2018 godz. 13:00 Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe ul. Stanisława Staszica 2, Łomianki