PLAYOFF: Lider bliżej półfinałów

Pruszkowianki objęły prowadzenie w serii do dwóch zwycięstw po wygranej na własnym boisku 66:60 i przybliżyły się do półfinałów 1 Ligi Kobiet. W sobotę zespoły zafundowały kibicom widowisko, które do końca trzymało w niepewności. Większym opanowaniem w kluczowych momentach wykazywały się Liderki, a lepsze wsparcie z ławki pozwoliło na zdobycie decydujących punktów w końcówce spotkania.

Mecz rozpoczął się od punktów dla zespołu z Głuchołazów. W kolejnych akcjach punktowały jednak Liderki i po trzech minutach nasz zespół odebrał przeciwniczkom prowadzenie. Przyjezdne odblokowały się dopiero w drugich pięciu minutach – po rzucie Marty Kulak zrobiło się 8:6. Na ripostę pruszkowianek nie musieliśmy długo czekać. Po punktach Magdaleny Wojdalskiej o czas poprosił trener zespołu z Głuchołazów. Przerwa ta wybiła z rytmu obie strony. W ciągu trzech minut zdążyły oddać łącznie 13 rzutów, ale w koszu znalazły się tylko dwa. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 15:8.

Druga kwarta zaczęła się od celnej trójki Małgorzaty Zuchory na którą błyskawicznie odpowiedziała Alicja Wawrzyniak. Przeciwniczki starały się zmniejszać dystans rzutami zza łuku. Po celnej próbie Joanny Czarneckiej nasza przewaga stopniała tylko do trzech punktów (22:19). Przeciwniczkom jednak nie udało się uzyskać remisu a wynik Chrobrego Basket znów utknął w miejscu, co pozwoliło naszemu zespołowi odbudować przewagę. 40 sekund przed końcem pierwszej połowy sięgnęła ona 12 punktów. W końcówce przyjezdne wreszcie się przebudziły i uszczupliły przewagę pruszkowianek. Ta kwarta zakończyła się remisem 18:18 i po pierwszej połowie „żólto-czerwono-niebieskie” miały siedem punktów przewagi nad rywalkami.

Długa przerwa bardzi przysłużyła się koszykarkom Chrobrego, które wygrały tę część 12:18. Przez długi czas jedynymi punktami dla Lidera były te zdobyte po rzutach osobistych. Od czwartej minuty rywalki zaczęły się zbliżać i po rzucie Martyny Stelmach przewaga znów stopniała do trzech oczek. W kolejnej akcji Chrobrego Basket ta sama zawodniczka była faulowana przy rzucie za 3, jednak na linii myliła się dwukrotnie, co odsunęło zagrożenie remisem na kilkadziesiąt sekund. W tym elemencie nie pomyliła się za to Aleksandra Dziwińska. Po rzutach wolnych 26-letniej rozgrywającej mieliśmy remis 39:39. Od tego momentu drużyny zamieniały się prowadzeniem jeszcze pięć razy. Piętnaście sekund przed końcem trzeciej odsłony na prowadzenie wyprowadziła nas Magdalena Wojdalska. Rywalki miały szansę zmienić wynik, ale Joanna Czarnecka już po raz drugi tego dnia zmarnowała oba rzuty osobiste i dzięki temu utrzymało się jednopunktowe prowadzenie Lidera 45:44.

Ostatnia część rozpoczęła się od zmiany prowadzenie na rzecz drużyny Chrobrego, ale Liderki po minucie naprawiły swój błąd. Później nasza przewaga wzrosła i na półmetku decydującej odsłony prowadziliśmy 52:46. Rywalki nie składały jednak broni. Siedem punktów z rzędu zdobyła dla swojej drużyny Karolina Kaczmarek. Jej punkty dwukrotnie zmniejszały przewagę Liderek do jednego punktu. W kolejnej akcji niska skrzydłowa otworzyła swojej koleżance drogę do kosza i po trafieniu Stelmach mieliśmy już remis 57:57. W ciągu następnej minuty Liderki bezskutecznie próbowały odskoczyć przeciwniczkom. Dopiero na minutę przed końcem, przy remisie 59:59, niezwykle ważne punkty zdobyła Kinga Piędel. Koszykarka, która pojawiła się dopiero na początku ostatniej kwarty, nie wahała się i już po raz drugi tego dnia trafiła zza linii 6.75m. To zmusiło trenera gości do wzięcia kolejnej przerwy na żądanie, ale jego zawodniczki nie zagroziły już pruszkowiankom. Niedługo po wznowieniu faul w ataku popełniła Czarnecka, a za piąte przewinienie boisko musiała opuścić Karolina Kaczmarek. Jeden punkt dołożyła jeszcze Dziwińska, ale kolejne zdobycze Liderek z linii rzutów osobistych pozbawiły nadziei zespół z Głuchołazów. Wynik ustaliła dwoma rzutami osobistymi Kinga Piędel. Pierwszy mecz ćwierćfinałowy zakończył się wynikiem 66:60.

Mecz rewanżowy pomiędzy Liderem, a Chrobrym Basket Głuchołazy odbędzie się w Głuchołazach już w czwartek, 29 marca, o godzinie 17:00 w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Skłodowskiej 32. W przypadku wyrównania stanu rywalizacji decydujący mecz odbędzie się w Pruszkowie 4 kwietnia (środa) o godzinie 19.

Panattoni Europe Lider Pruszków 66 : 60 MUKS Basket Chrobry Głuchołazy
(15:8, 18:18, 12:18, 21:16)

LIDER: Katarzyna Szyller 17, Olivia Szumełda-Krzycka 15, Magdalena Wojdalska 12, Kinga Piędel 8, Marta Mistygacz 5, Agata Szczepanik 4, Alicja Wawrzyniak 3, Katarzyna Sobczyńska 2, Monika Bieniek 0, Weronika Dąbrowska 0, Marzena Marciniak 0

Głuchołazy: Martyna Stelmach 15, Małgorzata Zuchora 12, Aleksandra Dziwińska 9, Karolina Kaczmarek 9, Joanna Czarnecka 8 (11zb.), Marta Kulak 5, Marlena Deko 2, Klaudia Kucharska 0